autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Kopš 1997. gada LTAB Garantijas fondā izdevies atgūt 9 102 243 EUR

123

Katram transportlīdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē, jābūt iegādātai obligātajai civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polisei (OCTA). Pirmkārt, braucot bez šādas apdrošināšanas, autovadītājus gaida sods gan noteiktas naudas summas apmērā, gan soda punktu viedā. Tomēr, izvairīšanās no piemērojamā soda par braukšanu bez OCTA polises nebūt nav vienīgais iemesls, kāpēc polisi nepieciešams iegādāties.

OCTA polise ir viens no autovadītāja “drošības spilveniem”. Situācijās, kad gadās izraisīt ceļu satiksmes negadījumu, tieši OCTA polise ir tā, kas pasargā pašu auto īpašnieku no ievērojamu naudas summu zaudēšanas. Kā zināms, OCTA ir polise, kas sedz zaudējumus kas nodarīti trešās personas mantai un veselībai – cietušajai pusei. Sekojoši, ja gadījies izraisīt ceļu satiksmes negadījumu, kurā ir cietis otrs auto un tā vadītājs vai pasažieri, tad nodarītos zaudējumus cietušajam sedz OCTA. Situācijā, kad OCTA polises vainīgajam transportlīdzekļa īpašniekam nav, visus zaudējumus sedz viņš pats. OCTA likumā ir noteikts, ka, izraisot ceļu satiksmes negadījumu ar auto, kura īpašniekam nav civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas, vai tai beidzies darbības termiņš, cietušajam nodarītie zaudējumi sākotnēji tiek atlīdzināti no OCTA Garantijas fonda, bet vēlāk tiek atgūti no ceļu satiksmes negadījumā vainīgā un neapdrošinātā auto īpašnieka vai vadītāja. Parasti iesākumā vainīgajai pusei tiek piedāvāts abpusēji vienoties par izmaksātās zaudējumu summas atmaksas kārtību, tomēr, ja šāda sistēma nestrādā un vainīgā puse atsakās atlīdzināt Garantijas fonda izmaksāto summu cietušajam, tiek izmantotas līdzekļu atgūšanas metodes tiesas ceļā vai ar tiesu izpildītāja starpniecību. Šādos gadījumos atmaksājamo zaudējumu apmērs tikai pieaug, pievienojot administrēšanas vai tiesas izmaksas.

Garantijas fonds Latvijā izveidots ar primāro uzdevumu – nodrošināt apdrošināšanas nozares stabilitāti valstī, un tas kalpo kā aizsardzības garants, ka ceļu satiksmes negadījumā cietusī puse saņems likumā paredzēto kompensāciju. Fonda līdzekļus veido apdrošinātāju veiktās vienreizējās iemaksas, regulāri ikmēneša atskaitījumi no OCTA prēmijām, apdrošinātāju veiktās papildu iemaksas, LTAB regresa kārtībā atgūtie līdzekļi par ceļu satiksmes negadījumos nodarītajiem zaudējumiem un ieņēmumi no fona līdzekļu glabāšanas un ieguldīšanas. Lielāko daļu no Garantiju fonda atlīdzību izmaksu daļas sastāda tieši izmaksas par ceļu satiksmes negadījumiem, kurus izraisījuši transportlīdzekļu vadītāji bez OCTA apdrošināšanas polises. Tāpat liela daļa no fonda izmaksām saistās ar personas veselībai vai dzīvībai nodarītiem kaitējumiem, kā arī izmaksām, kas veiktas ceļu satiksmes negadījumā cietušajiem, ja vainīgais autovadītājs nav identificēts. Zaudējumu atlīdzība tiek veikta saskaņā ar OCTA likumu un starptautisko normatīvo aktu prasībām.

Parādu piedziņa no vainīgajiem autovadītājiem notiek ne tikai pat nesen notikušiem ceļu satiksmes negadījumiem, bet arī par tādiem negadījumiem, ko neapdrošinātie autovadītāji izraisījuši pirms vairākiem gadiem, sākot ar 1997. gadu. Pastāv situācijas, kad pilnīgi visus izmaksātos zaudējumus atgūt nav iespējams, tomēr Garantiju fonds izmanto visus iespējamos parādu piedziņas veidus, lai līdzekļu atgūšanas process būtu pēc iespējas efektīvāks. 2014. gadā fondam izdevies atgūt 1 302 340 EUR, no kuriem vairāk nekā puse ceļu satiksmes negadījumu izraisītāju labprātīgi atlīdzinājuši zaudējumu apmērus, slēdzot vienošanos par atmaksas veidu un kārtību noteiktā laika posmā. Mazāk nekā piecos procentos gadījumu izmantoti tiesu izpildītāji, lai atgūtu izmaksātos zaudējumus. Salīdzinājumā ar 2013. gada kopējo izmaksāto summu ceļu satiksmes negadījumos cietušajām pusēm, 2014. gadā Garantiju fonda kopējā zaudējumu izmaksu summa augusi par 107,7%, pieņemot 1 137 lēmumus par atlīdzību izmaksu 2014. gadā. Tomēr, skatoties kopējo statistiku kopš 1997. gada, pateicoties sekmīgam Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja darbam, Garantiju fondam izdevies atgūt vairāk nekā 9 miljonus no izmaksātajiem līdzekļiem.

Vairāk informācijas par OCTA polisēm meklē šeit – http://www.compensa.lv/content_lv/octa.html

Pievienot komentāru